تبلیغات
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا) - هشدار فائو درباره صید بی ‏رویه
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا)
از بین بردن تنوع زیستی گرفتن حق حیات از موجوداتی است که خداوند به آنها زندگی بخشیده است
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 26 تیر 1391

سازمان ملل از کشورهای جهان که سال 2010 به میزان بی‏ سابقه‏ ای 128 میلیون تن ماهی صید کرده ‏اند؛ خواست با خودداری از صید بی‏ رویه، گونه‏ های مختلف ماهی را حفظ کنند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) که مقر آن در رم است؛ در گزارشی اعلام کرد: تقاضای فزاینده موجب خواهد شد میزان صید ماهی در سراسر جهان سال 2021 به 172میلیون تن افزایش یابد.

فائو تأکید کرد این افزایش صید ماهی، موجب اهمیت یافتن بیشتر محافظت از گونه‏ های مختلف ماهی و توقف صید بی‏رویه می‏شود.

آرنی ماتیسن، رئیس بخش شیلات و کشاورزی فائو، گفت: شیلات کشورها نقشی مهم در امنیت غذایی و رشد اقتصادی جهان ایفا می‏کنند. با وجود این، این بخش با مجموعه‏ای از مشکلات روبروست.

فائو در گزارش خود در خصوص وضعیت شیلات و ماهیگیری در جهان به قوانین نامناسب مدیریت شیلات، کشمکش‏ها بر سر استفاده از منابع طبیعی و استفاده مستمر از تجهیزات نامناسب ماهیگیری اشاره و این موارد را تهدیدی برای صنعت ماهیگیری اعلام کرده است.

در این گزارش خاطر نشان شده بسیاری از ذخایر ماهی که فائو بر آنها نظارت کرده؛ تحت فشار زیادی قرار دارد.

این گزارش می‏افزاید: حدود 30 درصد از ذخایر ماهی با مشکل صید بیش از اندازه روبرو هستند و حدود 57 درصد از این ذخایر نیز به طور کامل استفاده شده‏اند. این وضع به معنای آن است که بیشترین استفاده از این ذخایر آبزیان به عمل می‏آید یا این ذخایر به بیشترین استفاده از خود نزدیک شده‏اند.

تنها حدود 13 درصد منابع ماهی به طور کامل استفاده نشده‏اند.

این گزارش خاطر نشان می‏سازد: صید بیش از اندازه ماهی، نتایج زیست محیطی منفی به دنبال دارد و نیز میزان تولید کاهش می‏یابد که این موضوع موجب پیامدهای منفی اقتصادی و اجتماعی خواهد شد.

بنابراعلام فائو، شیلات و پرورش ماهی منبع درآمدی 55 میلیون نفر در جهان است و 10 تا 12 درصد از مردم جهان از طریق این صنعت امرار معاش می‏کنند.

منبع: مارین نیوز
طبقه بندی: غذا های دریایی،  ماهی ها،  دوزیستان،  خزندگان دریایی،  پرندگان دریایی،  پستانداران دریایی،  دریا،  اقیانوس، 
برچسب ها: صید، صید بی رویه، فائو، سازمان خواربار جهانی، ماهی، زیست دریا، زیست شناسی دریا،
ارسال توسط شمشاد شهبازی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم