تبلیغات
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا) - ناقوس مرگ برای آبزیان خلیج فارس؟
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا)
از بین بردن تنوع زیستی گرفتن حق حیات از موجوداتی است که خداوند به آنها زندگی بخشیده است
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 28 اسفند 1390

معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست با اشاره به بروز حریق در کشتی 13 هزار تنی حامل ماده شیمیایی MTBE (ماده افزودنی به بنزین) در آب‏های خلیج فارس گفت: حریق در این کشتی همچنان ادامه دارد.

دکتر عبدالرضا کرباسی در گفت‏وگو با خبرنگار مارین نیوز با بیان اینکه «کشتی استولت وولور با 13 هزار تن MTBE (ماده افزودنی به بنزین) که بسیار سمی و خطرناک است دچار حریق شده است»، گفت: هر آن امکان غرق شدن کشتی و آزاد شدن مواد شیمیایی به آب‌های خلیج فارس وجود دارد.
 
وی افزود: گزارش‏های دریافتی از راپمی که هر روز دو بار دریافت می‏شود؛ حاکی از ادامه روند حریق در این کشتی است.

به گفته وی، این اتفاق ساعت 3 صبح پنجشنبه 25 اسفند ماه 1390 در 40 مایلی جزیر ابوعلی (عربستان سعودی) و در فاصله 70 مایلی بحرین رخ داده است.

وی با بیان اینکه «گزارش‏های دریافتی تا پیش از ظهر امروز، حاکی از آن است که تاکنون این ماده خطرناک هنوز وارد دریا نشده است»، درعین‏حال گفت: روند موجود نشانگر جدی بودن این احتمال است که در این صورت، تعداد زیادی از آبزیان را خواهد کشت.

کرباسی افزود: مدلسازی حرکت آلاینده‌ها نشان می‌دهد که در صورت نشت مواد به داخل آب‏های خلیج فارس، آلودگی متوجه سواحل ایران نخواهد شد؛ ولی به طور کلی این ماده سمی می‌تواند زیست بوم حساس خلیج فارس را تحت تاثیر قرار دهد.


منبع: مارین نیوز
طبقه بندی: آلودگی دریا،  دریا،  اقیانوس، 
برچسب ها: آلودگی، خلیج فارس، خلیج پارس، محیط زیست دریا، زیست دریا، آلودگی دریایی، ناقوس مرگ برای آبزیان خلیج فارس؟، آبزیان، ماهی، پستانداران دریایی، نهنگ، نهنگهای خلیج فارس،
ارسال توسط شمشاد شهبازی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم