تبلیغات
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا) - ممنوعیت صید كوسه ماهیان درخلیج فارس
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا)
از بین بردن تنوع زیستی گرفتن حق حیات از موجوداتی است که خداوند به آنها زندگی بخشیده است
مرتبه
تاریخ : شنبه 12 شهریور 1390

به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران ، بیش از 30 گونه كوسه ماهی درآبهای خلیج فارس زندگی می كنند كه از جمله آبزیان در معرض خطر می باشند.

 سید پروریز محبی معاون صید وبنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان در این رابطه می گوید: از حدود 7 سال قبل همگام با توصیه های جهانی و مصوبه جلسه كمیته مدیریت صید استان صید كوسه ماهیان در خلیج فارس ممنوع است و تنها به صورت صید ضمنی و ناخواسته در تور صیادان گرفتار  می شود كه صیادان استان توجیه شده اند تا كوسه های زنده را مجددا به دریا بازگردانند.

محبی اضافه كرد: صیادان استان , با توجه به آموزش های داده شده همكاری خوبی برای حفاظت از ذخایر این آبزی دارند و كوسه های گرفتار شده را به دریا باز می گردانند اما آن گروه از كوسه های صید شده كه به خاطر فشار صید در تور ناتوان می شوند به ناچار به عنوان صید ضمنی از آنها استفاده می شود.محبی افزود : سالانه حدود 4 هزارو 700 تن كوسه ماهی به عنوان صید غیر هدف صید  می شود كه معمولا از گونه های كوسه چانه سفید ,با له سیاه , كوسه گربه , كوسه وحشی و سرچكشی می باشند كه علاوه بر استفاده از گوشت از باله آنها نیز درمصارف پزشكی و از جگر برخی گونه ها درمصارف صنعتی و هم پزشكی استفاده         می شود.

وی خاطر نشان كرد : یكی ازدلایل این كه كوسه ماهیان در معرض خطر نابودی هستند بچه زا بودن آنهاست زیرا تكثیر این گونه از آبزیان مانند دیگر آبزیان كه به صورت تخم ریزی تكثیر وبازسازی می شوند نبوده و همین محدودیت تولید مثل كوسه ها را درمعرض خطر قرار داده است .
طبقه بندی: ماهی ها، 
برچسب ها: کوسه، ماهی، انقراض، انقراض کوسه، انقراض کوسه ها، کوسه ماهیان، آبزیان، جگر، باله، گوشت، کوسه چانه سفید، کوسه باله سیاه، گوسه گربه، کوسه وحشی، کوسه سرچکشی، صید، شیلات، صیاد، صیادان، ماهیگیری، دریا، اقیانوس، خلیج، فارس، خلیج فارس، هرمزگان، بنادر، بندر، هرمز، تور،
ارسال توسط شمشاد شهبازی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم