تبلیغات
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا) - منتظر تولد دوباره ماموت‌ها باشید
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا)
از بین بردن تنوع زیستی گرفتن حق حیات از موجوداتی است که خداوند به آنها زندگی بخشیده است
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 6 مرداد 1390

به گزارش خبرگزاری مهر، تلاش‌هایی که پیش از این در دهه 1990 برای استخراج هسته سلولی از بافت‌های پوستی و ماهیچه‌ای ماموت‌ها انجام گرفته بود، به دلیل آسیب‌های جبران ناپذیری که به بافت‌های کشف شده در سیبری وارد آمده بود با موفقیت مواجه نشدند.

اما پیشرفت‌های علمی که از سال 2008 و با تلاش‌های "تروهیکو واکایاما" در مرکز توسعه زیستی ریکن انجام گرفت امکان شبیه سازی موش را از سلول‌های موشی دیگر که برای 16 سال منجمد شده بود و با استفاده از تکنیک تقسیم سلولی آزمایشگاهی فراهم آورد.

اکنون بر دشواری‌های شیوه شبیه سازی غلبه شده و دانشمندان دانشگاه کیوتو که قصد احیای گونه‌ای از ماموت‌ها را که پنج هزار سال پیش منقرض شده را دارند، تنها چیزی که اکنون نیاز دارند، نمونه‌ای مناسب از بافت نرم ماموتی منجمد است.

این محققان قصد دارند برای شناسایی هسته سلول‌های زیست پذیر ماموت پیش از اینکه آنها را از دیگر سلول‌ها جدا کنند، شیوه واکایاما را به کار گیرند. سپس هسته سلول، به سلول قابل باروری فیل آفریقایی تزریق شده و از این جاندار به عنوان مادر جانشین ماموت استفاده خواهد شد.

به گفته دانشمندان پیش از بارداری فیل به دو سال زمان نیاز خواهد بود و دوران بارداری این جاندار نیز 600 روز به طول خواهد انجامید.


دانشمندان برای آغاز این پروژه قصد دارند در تابستان 2011 به سیبری سفر کرده و به جستجوی بافتی مناسب حتی به کوچکی سه سانتیمتر مربع بپردازند.

منبع: همشهری آنلاینطبقه بندی: دنیای علم در سایر رشته ها، 
برچسب ها: منتظر تولد دوباره ماموت‌ها باشید، ماموت، ماموتها، موش، آزمایشگاه، بافت، دانشمندان، شبیه سازی، فیل، آفریقا، بارداری، سیبری،
ارسال توسط شمشاد شهبازی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم