تبلیغات
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا) - فسیل غول دریایی 100 میلیون ساله كشف شد
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا)
از بین بردن تنوع زیستی گرفتن حق حیات از موجوداتی است که خداوند به آنها زندگی بخشیده است
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 20 تیر 1390

دانشمندان موفق به كشف فسیلی از اسكلت نوعی خزنده دلفین مانند شدند كه در حدود 100 میلیون سال پیش و در زمان دایناسورها در دریاها می‌زیسته است. 
  
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این حیوان عظیم‌الجثه كه غول دریاهای باستان لقب گرفته؛ ایچتیوسور نام دارد كه به تازگی در ساحل رودخانه‌ای در ایالت مالبرو انگلستان كشف شده است.

فسیل به دست آمده شامل بخش‌هایی از استخوان قفسه سینه، مهره‌ها و باله است كه به ترتیب، 40 ، 60 و 50 اینچ طول دارند اما به گفته دیرینه ‌شناسان با توجه به این یافته‌ها هنور نمی‌توان جثه و اندازه آن را به صورت دقیق اعلام كرد.

همچنین، عرض ستون مهره‌های به دست آمده در حدود 15 سانتی‌متر بود كه در مقابل عرض ستون مهره‌های یك گاو بالغ نزدیك به 11 سانتی‌متر بیشتر بوده و نشان از آن می‌داد كه این غول دریایی چند برابر یك گاو بوده است.

جان كرامتون، سرپرست تیم تحقیق، اعلام كرد:‌ كشف اینگونه جانوران پیشتر نیز سابقه داشته و در نیوزلند،‌ نمونه‌هایی از این دست نیز به دست آمده بودند، اما هیچكدام به اندازه یافته كنونی نبوده‌اند.

وی معتقد است كه‌ غول‌های دریایی در حدود دو تا چهار متر طول داشته و اندازه برخی از آن‌ها حتی به 15 متر نیز می‌رسیده است.

طبق یافته‌های موجود،‌ ایچتیوسورها در حدود 250 میلیون سال پیش به وجود آمده و 150 میلیون سال پس از آن منقرض شدند.


منبع: مارین نیوز
طبقه بندی: پستانداران دریایی،  دریا،  اقیانوس، 
برچسب ها: کشف، جانوران، غول آسا، ایچتیوسورها، دلفین، منقرض، انقراض، عظیم‌الجثه، حیوان، زیست دریا، زیست شناسی دریا، فسیل، استخوان، مهره دار، مهره داران،
ارسال توسط شمشاد شهبازی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم