تبلیغات
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا) - مرجان‌های چابهار به‌زودی منتقل می‌شوند
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا)
از بین بردن تنوع زیستی گرفتن حق حیات از موجوداتی است که خداوند به آنها زندگی بخشیده است


مسؤول واحد دریایی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: فاز نخست انتقال مرجان‌های دریایی به منظور توسعه اسکله شهید بهشتی پس از اجرای طرح آزمایشی، به‌زودی آغاز می‌شود. 

به گزارش مارین نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، محمدرضا علیمرادی افزود: طرح انتقال مرجان‌های دریایی ساحل چابهار از بهار 88 در دستور کار قرار گرفت که تعدادی از مرجان‌ها نیز به صورت آزمایشی منتقل شدند.

وی اظهار داشت: سازمان محیط زیست پس از اجرای طرح آزمایشی جابه جایی مرجان‌ها ایرادهایی را به طرح وارد کرد؛ از این رو، اجرای این طرح به منظور حفظ حیات مرجان‌ها به تعویق افتاد.

علیمرادی ادامه داد: اکنون با برنامه‌ریزی دقیق و مشخص شدن مسیر انتقال، مرجان‌ها با اختصاص اعتباری به مبلغ 9 میلیارد ریال تا پایان خرداد ماه به مکان جدید منتقل می‌شوند.

وی گفت: در حال حاضر با پیگیری سازمان محیط زیست، مراحل فنی انتقال مرجان‌ها از بندر چابهار به پایان رسیده است و این طرح با همکاری بخش خصوصی و با نظارت دقیق اجرایی خواهد شد.

مسؤول واحد دریایی اداره محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: برای توسعه اسکله شهید بهشتی در مجموع باید پنج هکتار مرجان به فاصله یک کیلومتری شمال اسکله شهید بهشتی، واقع در آب‌های ساحلی هتل لیپار منطقه آزاد چابهار منتقل شوند.

وی تأکید کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در فاز نخست بیش از 50 درصد مرجان‌های موجود به مکان جدید منتقل می‌شوند.

به گفته علیمرادی، در طرح جدید مشخصات تجهیزات و امکانات مورد نیاز به خصوص شناورهایی که باید مورد استفاده قرار گیرد؛ توسط بخش خصوصی معین و برای اجرای آن نیز از متخصصان خارجی که تجربه اینگونه پروژه‌ها را دارند، مشاوره لازم به عمل آمده است.

وی گفت: فاز اول انتقال مرجان‌ها یک ماه و فاز دوم آن حدود دو ماه طول می‌کشد که پس از آن، طرح توسعه اسکله بندر شهیدبهشتی آغاز می‌شود.

علیمرادی یادآور شد: مرجان‌ها برای انتقال در داخل بلوک‌های سیمانی قرار می‌گیرند و با چسب ضد آب به کف دریا چسبانده می‌‌شوند.

به گفته وی، استفاده از روش‌هایی همچون چسباندن مرجان‌ها به کف دریا و صفحه سیمانی در حفظ حیات مرجان‌ها ضروری است؛ زیرا در اجرای طرح پایلوت به سبب غفلت از این روش‌ها، بخش خصوصی حیات مرجان‌ها را به خطر انداخت. 


منبع
طبقه بندی: صخره های مرجانی، 
برچسب ها: مرجانها، مرجانهای چابهار، انتقال مرجانهای چابهار، حیات مرجانها، بندر شهید بهشتی، کف دریا، بلوک سیمانی، محیط زیست، زیست دریا، اقیانوس، منطقه آزاد چابهار،
ارسال توسط شمشاد شهبازی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم