تبلیغات
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا) - اقدام ایران برای پیشگیری از آلودگی هسته‌ای ناشی از فاجعه ژاپن
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا)
از بین بردن تنوع زیستی گرفتن حق حیات از موجوداتی است که خداوند به آنها زندگی بخشیده است

به منظور پیشگیری از آلودگی هسته‌ای احتمالی آب‌ها، کشتی‌ها و کالای وارده به بنادر کشور از مبدأ ژاپن، کارشناسان سازمان‌های انرژی اتمی، حفاظت محیط زیست و بنادر و دریانوردی در نشستی به بررسی جنبه‌ها و راهکارهای مختلف مرتبط با این پدیده پرداختند.

به گزارش مارین نیوز، معاون اموردریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام این خبر گفت: پس از زلزله همراه با سونامی 21 اسفند 1389 که موجب تلفات جانی و مالی و تخریب تأسیسات ساحلی، نیروگاه اتمی فوکوشیما در سواحل شمال شرقی کشور ژاپن شد؛ نشت مواد رادیواکتیو از نیروگاه یاد شده موجب آلودگی در اقیانوس آرام شد.

سعید ایزدیان افزود: در نمونه‌برداری‌هایی که از آب‌های اطراف نیروگاه صورت گرفته است (ایزوتوپ ید 131)، میزان تشعشعات رادیواکتیو در آب‌های اقیانوس آرام برابر حد مجاز گزارش شده است.

وی با بیان اینکه «به منظور پیشگیری از آلودگی احتمالی هسته‌ای آب‌ها، کالا و کشتی‌های وارده به بنادر کشور از مبدأ ژاپن، نشستی با حضور کارشناسان ذی‌ربط سازمان‌های مذکور برگزار شد»، از تهیه دستورالعملی در این زمینه خبر داد.

به گفته وی، در پایان این نشست مقرر شد آمار تردد شناورها با پرچم ایران و کشورهای دیگر از کشور ژاپن به ایران بررسی شود.

ایزدیان همچنین از اعلام آمادگی نماینده سازمان انرژی اتمی جهت انجام نمونه‌برداری از آب توازن کشتی‌های ورودی و همکاری با سازمان بنادر و دریانوردی و در دستور کار قرار گرفتن انعقاد تفاهمنامه همکاری بین دو سازمان خبر داد.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی همچنین آمادگی این سازمان جهت نصب ورودی‌های پایشگر تشعشعات رادیواکتیو در کلیه بنادر با اولویت بندرعباس و در صورت نیاز، مکاتبه با راپمی درخصوص اعلام آمار کشتی‌های عبوری به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به منظور پایش کشتی‌های ورودی را اعلام كرد.

وی همچنین از پیگیری برگزاری دوره آموزشی برای کارکنان بنادر درخصوص آلودگی هسته‌ای با همکاری سازمان انرژی اتمی ایران خبر داد.

بنابر اعلام سازمان بنادر، پس از وقوع سونامی در ژاپن، سه بخشنامه به شماره‌های 3175، 3175/Rev.1، 3175/Rev.2 از سوی سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) منتشر شده که بر اساس مفاد آنها، کلیه بنادر بزرگ ژاپن ایمن بوده و خطری آنها را تهدید نمی‌کند.


منبع: مارین نیوز
طبقه بندی: آلودگی دریا، 
برچسب ها: الودگی دریا، ژاپن، دریا، زیست دریا، آلودگی، سونامی، زلزله، کشتی، سازمان بنادر، خلیج فارس، هسته ای،
ارسال توسط شمشاد شهبازی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم