تبلیغات
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا) - چرا آب اقیانوسها آبی رنگ است؟
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا)
از بین بردن تنوع زیستی گرفتن حق حیات از موجوداتی است که خداوند به آنها زندگی بخشیده است
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 25 اردیبهشت 1390همه آبهای دنیا آبی رنگ نیستند. آب گلف استریم که در ساحل شرقی آمریکاست آبی پر رنگ است، در صورتیکه جریان کورشیو kuroshio (جریان آب سیاه) که جریانی مشابه جریان گلف استریم در سواحل ژاپن است رنگی سیاه دارد. در جاهای دیگر آب دریا ممکن است دارای سایه های مختلفی از رنگ سبز، قهوه ای، یا قهوه ای متمایل به قرمز باشد.
آب دریا آبی است به همان  دلیل که آسمان آبی است. رنگ آبی دریاها در اثر پخش نور خورشید به وسیله ذرات ریز معلق در آب بوجود می آید. نور آبی که دارای طول موج کوتاهی است بهتر از امواجی که دارای طول موج بلندتر هستند در آب پخش می شود.
اگرچه آبهای قسمت باز دریاها به خصوص در مناطق استوایی سایه های مختلفی از رنگ آبی را دارا هستند، با این وجود آب سواحل اکثرا رنگ سبز دارند. این رنگ دار اثر وجود رنگدانه ها یا پیگمانهای زردی است که با آب آبی رنگ مخلوط می گردد . تک سلولیهای گیاهی معلق در آب یکی از منابع این رنگدانه ها می باشند . برخی دیگر از این رنگدانه ها ممکن است باعث ایجاد رنگهای قهوه ای و یا قهوه ای متمایل به قرمز گردند. در نزدیکی سواحل ، ذرات ماسه و گل و لای معلق در آب ممکن است هاله ای از رنگ قهوه ای را به آبهای ساحلی بدهد.
در مصب رودخانه های بزرگ ، تفاوت رنگ آب رودخانه با آب دریا که در اثر وجود مواد رسوبی معلق در آب بوجود می آید، ممکن است از کیلومترها فاصله دیده شود.
رنگ آب دریاها همواره در حال تغییر است . هر وقت ابرها جلوی خورشید قرار می گیرند، بسته به میزان ضخامت و نیز رنگ آنها رنگ اب نیز تغییر می کند. زاویه تابش نور هم در تغییر رنگ آب دریاها موثر است. بنابر این برای اینکه رنگ آب دریا کاملا آبی باشد بایستی هوا ابری نبوده و خورشید در حال تابیدن باشد.


لطفا با نظرات خود در هرچه بهتر شدن این وبلاگ ما را یاری کنید. سپاس
طبقه بندی: شگفتیهای جهان آبزیان،  دریا، 
برچسب ها: رنگ آب، رنگ دریا، رنگ آب دریا، تک سلولیهای گیاهی، شگفتیهای جهان آبزیان، کورشیو، گلف استریم، آمریکا، رنگ قهوه ای، جلبک، رودخانه، مصب، آسمان، امواج، طول موج،
ارسال توسط شمشاد شهبازی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم