تبلیغات
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا) - ارزش غذایی تخم پرندگان
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا)
از بین بردن تنوع زیستی گرفتن حق حیات از موجوداتی است که خداوند به آنها زندگی بخشیده است
مرتبه
تاریخ : شنبه 24 اردیبهشت 1390


جام جم آنلاین:
این روزها وقتی برای خرید تخم‌مرغ به بازار روز یا مغازه‌های عرضه مواد پروتئینی مراجعه می‌كنیم با انواعی از تخم پرندگانی چون بلدرچین، غاز، اردك، شترمرغ و... نیز روبه‌رو می‌شویم. تخم‌هایی كه از نظر شكل، رنگ، اندازه و قیمت با یكدیگر متفاوتند، اما آیا ارزش تغذیه‌ای تخم این پرندگان نیز با یكدیگر تفاوت دارد؟
تخم مرغ

تخم مرغ در مقایسه با تخم پرندگان دیگر بهترین نوع پروتئین و آنتی‌اكسیدان را داراست و قابلیت هضم بالایی دارد. در زرده تخم‌مرغ چربی، كلسترول، آهن، كلسیم، فسفر، روی، ید، مس، منگنز، كولین، اسیدفولیك، ویتامین‌های محلول در چربی و برخی ویتامین‌های گروه B و در سفیده آن نیز پروتئین، سدیم، پتاسیم، سولفور، منیزیم و كلر موجود است. لیزوزیم و‌ آویدین موجود در سفیده تخم‌ مرغ خاصیت ضد میكروبی داشته و مانع رشد باكتری‌های مضر در دستگاه گوارش می‌شود و زرده آن به دلیل آنتی‌آكسیدانی موسوم به گزانتوفیل خاصیت ضدسرطانی داشته و لوتئینو گزانتین آن مانع بروز آب مروارید می‌شود. وجود برخی ایمنو گلبولین‌ها در تخم مرغ باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن شده كه این مزیت در سایر تخم پرندگان بجز تخم بلدرچین موجود نیست.


تخم مرغ حاوی كلسترول بالایی است ولی لسیتین موجود در آن از جذب مقادیر زیاد كلسترول در بدن می‌كاهد. تخم
مرغ در مقایسه با تخم پرندگان دیگر باعث بالارفتن اسید اوریك نشده و حملات نقرس را تشدید نمی‌كند.

تخم غاز

اندازه این تخم از تخم مرغ و اردك بزرگ‌تر بوده و یك عدد آن كالری بسیار بالایی داشته و نسبت به تخم مرغ از مقدار بیشتری كربوهیدرات، چربی و كلسترول برخوردار است. تخم این پرنده لذیذتر از تخم مرغ است اما مصرف آن به دلیل كلسترول بالا باید محدود شود. هر تخم غاز معادل 2 تخم مرغ است و منبع خوب ویتامین‌های A، E، B6 و B12 ، فولات و مواد معدنی روی، كلسیم، آهن، مس، منیزیم، پتاسیم، سلنیوم و منگنز به شمار می‌رود.

تخم اردك

از تخم‌مرغ اندكی بزرگ‌تر و سفیده آن به مراتب شفاف‌تر و غنی‌تر از تخم مرغ است ولی كلسترول و چربی آن هم بسیار زیادتر است.

تخم بلدرچین

این تخم بیضی‌شكل و پوسته آن خالدار و رنگ آن از قهوه‌ای تیره تا آبی و سفید است. اندازه تخم‌ها كوچك و 5 عدد آن معادل یك تخم‌مرغ است. به دلیل فسفر، آهن، ویتامین B1 و B2 منبع خوبی از ویتامین‌ها و املاح معدنی به شمار می‌رود و بمب ویتامین نام گرفته است. مصرف تخم بلدرچین باعث افزایش رشد و ضریب هوشی كودكان می‌شود. میزان كلسترول تخم بلدرچین از تخم مرغ معمولی كمتر است و تركیبات مغذی آن می‌تواند باعث دفع مواد رادیواكتیو، فلزات سنگین ناشی از آلودگی هوا چون سرب، جیوه و مواد زائد بدن شود. تركیبات خاص موجود در تخم بلدرچین در بزرگسالان باعث تنظیم سیستم عصبی، قلب و گوارش شده و سیكل خواب را منظم می‌كند. این ماده غذایی به دلیل ماده شبه‌كورتون و ضدالتهابی به درمان آسم و بیماری‌های التهابی چون آرتریت روماتویید كمك می‌كند و مواد مغذی آن در درمان كم‌خونی، كاهش استرس و ناتوانی جنسی موثر است و به سبب دارا بودن ویتامین‌های گروه B موجب افزایش شادی، نشاط و انرژی در بدن می‌شود. بنابراین مصرف آن را به ورزشكاران توصیه می‌كنیم.

تخم بوقلمون

تخم این پرنده اندكی بزرگ‌تر از تخم مرغ ولی از نظر رنگ و طعم مشابه آن است. منیزیم آن از تخم پرندگان دیگر بیشتر و آهن قابل جذب‌تری دارد و به دلیل غنی بودن از ویتامین E لقب تخم ضدپیری به آن داده‌اند. چربی موجود در آن برخلاف تخم‌مرغ از نوع غیراشباع و كلسترول و چربی آن كمتر از تخم مرغ است.

تخم شترمرغ

تخم این پرنده بسیار بزرگ و هر عدد آن یك تا 2 كیلوگرم وزن دارد اما از نظر طعم و میزان چربی و پروتئین مانند تخم مرغ است و به همان روش پخت و پز می‌شود. تخم شترمرغ سرشار از كلسیم است و عسلی شدن آن حدودا 45 دقیقه و سفت شدن آن 2 برابر این زمان طول می‌كشد و هر كدام آن معادل 20 عدد تخم‌مرغ است.

توصیه: تخم انواع پرندگان را در بسته‌بندی‌های بهداشتی كه دارای تاریخ مصرف باشند خریداری كنید.


فاخره بهبهانی 
جام‌جمطبقه بندی: دنیای علم در سایر رشته ها، 
برچسب ها: تخم مرغ، تخم شتر مرغ، کلسیم، تخم بلدرچین، تخم غاز، لیستین، پروتئین، تخم پرندگان، ارزش غذایی،
ارسال توسط شمشاد شهبازی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم