تبلیغات
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا) - غولی درون دریا‌ها
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا)
از بین بردن تنوع زیستی گرفتن حق حیات از موجوداتی است که خداوند به آنها زندگی بخشیده است
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 19 اردیبهشت 1390


اگر قرار باشد از كشتی‌های غول‌پیكر صحبت شود بسیاری در ابتدا یاد تایتانیك و داستان دراماتیك آن می‌افتند. در حالی كه تایتانیك اگرچه داستانی منحصر به‌فرد دارد، اما در بین كشتی‌های غول‌آسایی كه ساخته شده یا امروز درون دریاها به گشت و گذار می‌پردازند چندان كشتی بزرگی به شمار نمی‌آید.

«امامرسك» كه نخستین كشتی از كلاس ‌ای در خانواده كشتی‌های باری جهان به شمار می‌رود در حال حاضر همراه خواهرش بزرگ‌ترین كشتی‌هایی هستند كه سینه امواج دریاها را درمی‌نوردند.

این كشتی در حال حاضر طولانی‌ترین طول در بین كشتی‌های عملیاتی را دارد و پس از كشتی افسانه‌ای سی‌وایز جاینت كه چندی پیش اوراق شد، بزرگ‌ترین كشتی ساخته شده تاكنون است.

این كشتی غول‌پیكر كه ساخت آن در سال 2006 به‌پایان رسید یك كشتی باربری است. این كشتی كه بندر مادر آن در دانمارك واقع است 397 متر طول دارد و می‌تواند تعدادی معادل 14770 كانتینر استاندارد را حمل كند. این استاندارد بر مبنای كانتینرهایی به طول 6 متر است كه استاندارد حمل و نقل بار به شمار می‌روند و به طور متوسط وزن هر یك را معادل 14 تن در نظر می‌گیرند اگرچه بسته به محتوای آن متفاوت است.

این كشتی كه برای حمل و نقل‌های دریایی در مسیرهای طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند به سرعت 5‌/‌25 گره دریایی معادل 2‌/‌47 كیلومتر بر ساعت دست پیدا كند.

چنین غول عظیمی‌ اما از تعداد خدمه محدودی استفاده می‌كند و اگرچه ظرفیت لازم برای 30 خدمه را دارد، اما معمولا خدمه اصلی آن حدود 13 نفر هستند كه البته در صورت نیاز می‌تواند تعداد همراهان خود را افزایش دهد.

این سازه یكی از غول‌پیكرترین سازه‌های ساخت دست بشر است كه ساخت آن با چالش‌های فراوانی همراه بوده است؛ چالش‌هایی كه این كشتی غول‌پیكر را در رده یكی از شاهكارهای مهندسی قرار داده است.


منبع: جام جم
طبقه بندی: اقیانوس،  دریا، 
برچسب ها: کشتی های غول پیکر، کشتی تایتانیک، دریاها، اقیانوس، امامرسک، کشتی، کشتی افسانه ای سی وایز جاینت، حمل ونقل دریایی، کشتی باری، غول دریاها،
ارسال توسط شمشاد شهبازی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم