تبلیغات
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا) - جهان در سال 2020 چگونه می‌شود؟
زیست شناسی دریا(ارتباط با دریا)
از بین بردن تنوع زیستی گرفتن حق حیات از موجوداتی است که خداوند به آنها زندگی بخشیده است
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 18 اردیبهشت 1390


جام جم آنلاین:
ساخت یك پایگاه رباتی توسط ربات‌های ژاپنی در كره ماه: ژاپن بتازگی یك فاجعه بزرگ هسته‌ای ناشی از سونامی و زلزله 9 ریشتری را پشت سر گذاشته‌ و باید نزدیك به 300 میلیارد دلار برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده هزینه كند. با این حال دولت این كشور قصد دارد برنامه ساخت پایگاهی در كره ماه كه توسط ربات‌ها ساخته خواهد شد را ادامه دهد و تا سال 2020 میلادی آن را به پایان برساند.

مایك لیب هولد و همكارانش در موسسه برای آینده معتقدند این كشور از لحاظ تكنیكی این توانایی را دارد اما نمی‌توان اثر فاكتور اقتصادی را نادیده گرفت. البته اگر این پایگاه ساخته شود، ژاپن قدم‌های بلند دیگری نیز در علم رباتیك برخواهد داشت.

قطارهای سریع‌السیر چین، پكن را به لندن متصل می‌كنند: چین قصد دارد برای ارتباط دادن شرق و غرب جهان، هزینه‌های ساخت راه‌آهنی را تقبل كند كه از 17 كشور جهان خواهد گذشت. این كشور در عوض بخشی از منابع طبیعی این كشورها و استخراج معادن آنها را درخواست خواهد كرد. از نظر محققان موسسه برای آینده با توجه به بازه زمانی 9 ساله پیش‌رو این طرح از لحاظ تكنیكی امكان‌پذیر است اما بحث سیاسی و اقتصادی آن را نمی‌توان نادیده گرفت.

امكان پرواز برای خودروها فراهم خواهد شد: این چیزی نیست كه هم از لحاظ تكنیكی و هم از نظر امنیتی مورد قبول محققان باشد. كنترل ترافیك هوایی به زیرساخت‌های بی‌سیم مطمئن نیاز دارد و زمانی كه تا 9 سال آینده زیرساخت‌های زمینی این ارتباط در دسترس نخواهند بود، تأمین زیرساخت‌های هوایی غیرممكن است. شاید تا آن زمان ایده دارپا برای تولید جیپ‌های نظامی هوابرد محقق شود اما هنوز خبری از خودروهای شخصی پرنده نخواهد بود.

كنترل ابزارها با استفاده از ریزتراشه‌ای كه در مغز كار گذاشته شده، ممكن خواهد شد: این پیش‌بینی اینتل كمی دور از ذهن به نظر می‌رسد. سیستم پیچیده ارتباطی مغز انسان هنوز هم یكی از بزرگ‌ترین اسرار علم زیست‌شناسی است و زمانی كه انسان اطلاع چندانی از شیوه این ارتباط و نحوه ارسال پیام‌های عصبی ندارد، استفاده از یك شبیه‌ساز الكترونیكی برای ایجاد تعامل میان انسان و دستگاه‌ها، غیرممكن است. مطابق نظر لیب هولد و همكارانش كاشت ریزتراشه در مغز انسان تا سال 2020 ممكن است اما اهداف این عمل چیزی فراتر از یك درمان ابتدایی نخواهد بود.

سفرهای تجاری به فضا و استخراج معادن خرده‌سیاره‌ها: از نظر لیب هولد و همكارانش امكان سفرهای كوتاه و داخل مدار زمین تا سال 2020 وجود خواهد داشت اما بعید به نظر می‌رسد انسان تعطیلاتش را در كره ماه سپری كند یا برای استخراج معادن از خرده‌سیاره‌ها آماده باشد. آنها علاوه بر این امكان، سفرهای اكتشافی به خرده‌سیارك‌ها توسط ربات‌ها را نیز رد می‌كنند. به گفته آنها با توجه به محدودیت‌های فیزیولوژیكی انسان و مشكلات متعددی كه در سفرهای طولانی در فضا برای او به وجود خواهند آمد، ساخت آسانسور فضایی بهترین گزینه موجود است.

برابری قدرت پردازش رایانه‌های 1000 دلاری با مغز انسان: محققان این پیش‌بینی مدیرعامل سیسكو را كه 2 سال پیش انجام‌شده، اجرایی می‌دانند. لیب هولد می‌گوید: «از هوش انسانی حرف نمی‌زنیم بلكه توان ذهنی را مد نظر داریم و این به تعداد محاسبات و چرخه‌ها برمی‌گردد. نگاهی به قانون مور، چندهسته‌ای‌ها و تغییرات تراشه‌ها نشان می‌دهد این پیش‌بینی چندان دور از واقعیت نخواهد بود.»

امكان ترجمه زبان‌های گوناگون جهان به یكدیگر توسط تلفن‌های همراه فراهم خواهد شد: ساختار زبانی بسیار پیچیده است و هرقدر در آن دقیق‌تر شویم، به عنوان مثال به گویش‌های محلی یا زبان مردم كوچه و بازار بپردازیم، پیچیده‌تر خواهد شد. به همین دلیل استفاده از سرویس‌هایی مبتنی بر محاسبات ابری مانند مترجم گوگل، بهترین شیوه ممكن است. با این حال رشد ترجمه هر زبان به تعداد كاربران آن وابسته خواهد بود و ترجمه به زبان‌هایی كه كاربران آنها در اقلیت هستند، احتمالا چندان دقیق و قابل‌درك نخواهد بود. ابزارهای واقعیت افزوده به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل خواهند شد: در سال‌های اخیر از واقعیت افزوده زیاد شنیده‌ایم اما واقعیت این است كه ابزارهای كنونی چندان كارا نیستند و حتی عینك‌های مورد استفاده می‌توانند باعث سرگیجه و در بعضی موارد تهوع در فرد شوند، اما تا سال 2020 نه‌تنها فضای مجازی بیش از پیش به اطلاعات جغرافیایی خواهد پرداخت، بلكه آنقدر این عینك‌ها بهبود پیدا خواهند كرد كه فرد حتی حین حركت ـ مانند ركاب‌زدن دوچرخه ـ بتواند از آنها استفاده كند.

انسان، موفق به ساخت مغز مصنوعی خواهد شد: در حال حاضر محققان پروژه Blue Brain در لوزان سوئیس موفق به ساخت بخش بسیاركوچكی از مغز با 10هزار نورون شده‌اند كه به كمك ابركامپیوتر قدرتمند شركت آی.بی.ام كار می‌كند، اما مغز انسان از میلیاردها‌ سلول عصبی با نوع فعالیت و ارتباطات بسیار پیچیده تشكیل‌شده و بعید به نظر می‌رسد تنها 9 سال برای كشف این دنیای پیچیده كافی باشد.


منبع: جام جم
طبقه بندی: دنیای علم در سایر رشته ها، 
ارسال توسط شمشاد شهبازی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم